Tworzenie własnych skrótów do Emmeta na przykładzie HubL

Ostatnio podczas żmudnej pracy nad pewnym firmowym blogiem na platformie HubSpot, która oferuje dostęp do kodu na froncie tylko przez swój edytor tekstu pozbawiony autouzupełniana i jakichkolwiek innych przydatnych pomocy w pisaniu odpaliłem starego dobrego Sublime Text 3 aby napisać bloki szablonu pięć razy szybciej.

W jaki sposób działa front end na koncie HubSpot

Po wykupieniu konta na platformie otrzymujemy miejsce na szablony pojedynczych stron / bloga / mailingów, które możemy edytować z wizualnego panelu. Aby umożliwić klientowi czy pracownikowi firmy dodanie contentu szablonu, należy umieścić w nim tagi HubL, czyli języka opartego na Twigu, lub bardziej precyzyjnie na template engine Jinja. W ten sposób w przewidzianym przez designera / developera miejscu użytkownik może dodać swój własny tekst, zdjęcie, link czy przyciski.

Przykładowy kod nagłówka wraz z tagiem HubL wygląda tak

<h1>
{% text "header_text_1" label="Enter header text", value="Default header" no_wrapper=True %}
</h1>

Tag składa się z kilku części

 1. otwierające nawiasy z procentem
 2. nazwa pola przetwarzana przez backend HubSpota. Na jednej stronie nie może być dwóch pól o takiej samej nazwie
 3. label opisujący co powinno tam się znajdować
 4. domyślna wartość
 5. parametr określający, czy kod zwróci czysty tekst czy zamknięty w tagi
 6. zamykające nawiasy z procentem Cała reszta to zwykły HTML, jednak aby strona nie była statyczna i nie mijała się z ideą szablonów HubSpot z reguły dąży się do jak największej ilości edytowalnych elementów. W ten sposób każde zdjęcie, tekst, przycisk czy moduł (niezależne od siebie bloki kodu, które można wstawić w dowolne miejsce strony) powinno być wstawione za pomocą tagu w odpowiednie pole. Jeżeli takich miejsc mamy kilkanaście, pisanie (lub kopiowanie z dokumentacji, co zdarzało mi się znacznie częściej niż pisanie z pamięci) za każdym razem dosyć długiej formułki jest bardzo uciążliwe.

Jako, że jestem zwolennikiem jak największej optymalizacji i automatyzacji powtarzalnych czynności postanowiłem stworzyć swoje własne reguły do Emmeta, które znacznie przyspieszą proces pisania stron z tagami HubL.

Konfiguracja Emmeta

Edytorem w tym przypadku jest SublimeText, ale podejrzewam, że w każdym korzystającym z Emmeta można ustawić swoje własne reguły.

Po wejściu w plik konfiguracyjny JSON Emmeta przez Preferences -> Package Settings -> Emmet -> Settings User dostajemy podstawowy plik konfiguracyjny:

Pod snippets znajdują się nazwy języków, po których Emmet rozpoznaje jakie skróty są dostępne. Dopisujemy HTML a pod nim snippets. Analogicznie postępujemy w przypadku innych języków.

Należy pamiętać o przecinku po zamykającym obiekt “javascript” nawiasie. W moim przypadku dodałem trzy snippety:

 • jednolinijkowy text
 • rich_text wyświetlający w jego miejsce edytor WYSIWYG
 • image_src czyli moduł wyświetlający obrazek do wyboru, z którego zwracane jest tylko samo źródło Po dodaniu wygląda to następująco

Oraz w kodzie:

{
 "snippets": {
  "javascript": {
   "abbreviations": {
    "log": "console.log()"
   }
  },
  "html": {
   "snippets" : {
    "hubltext" : "{% text \"$1\" label=\"$2\", value=\"$3\" no_wrapper=True %}",
    "hublrich" : "{% rich_text \"$1\" label=\"$2\" html=\"$3\" %}",
    "hublimg" : "{% image_src \"$1\" src='$2', no_wrapper=True %}"
   }
  }
 }
}

Miejsca, w które ma przeskakiwać kursor po wciśnięciu TAB oznaczone są za pomocą dolara z numerem. Ukośniki to character escaping, ponieważ w kodzie tagów znajduje się cudzysłów.

Po zapisaniu konfiguracji można już skorzystać ze zdefiniowanych skrótów. W moim przypadku po napisaniu hubltext generowany jest praktycznie gotowy kod tagu:

Polecam eksperymentowanie i dodawanie często powtarzalnych bloków kodu aby nie marnować czasu na zbędne rzeczy.