Blog

o Vue, narzędziach i pracy

Graphcool - szybki backend w GraphQL dla aplikacji

Opublikowano: January 08, 2018

Podczas pisania projektów treningowych, nauki jakiejś nowej technologii czy po prostu w czasie pisania dla przyjemności często irytował mnie problem stawiania własnego backendu dla prostych aplikacji wymagających przechowywania danych i/lub autoryzacji. Tam, gdzie średnio sprawdzały się wygibasy z localStorage a gdzie potrzebowałem przechowywania danych brakowało mi w miare prostego i intuicyjnego rozwiązania, które pozwalałoby na szybkie postawienie bazy oraz RESTowego API do niej, aby w pełni skupić się na front endowej części aplikacji.


Tworzenie własnych skrótów do Emmeta na przykładzie HubL

Opublikowano: September 09, 2017

Ostatnio podczas żmudnej pracy nad pewnym firmowym blogiem na platformie HubSpot, która oferuje dostęp do kodu na froncie tylko przez swój edytor tekstu pozbawiony autouzupełniana i jakichkolwiek innych przydatnych pomocy w pisaniu odpaliłem starego dobrego Sublime Text 3 aby napisać bloki szablonu pięć razy szybciej.


Seria: pytania z rozmów rekrutacyjnych. #1

Opublikowano: May 31, 2017

Zaczynam nową serię na blogu, w której będę opisywał pytania jakie można dostać na rozmowach rekrutacyjnych - czy to wstępnych, telefonicznych czy już w 4 bądź 6 oczów w biurze, bezpośrednio z liderem projektu bądź szefem firmy. Osobiście bardzo lubię pojawiać się na rozmowach i uczestniczyć w rekrutacjach, aby złapać doświadczenie w tej nieodłącznej części pracy. Jako front end developer będę opisywał oczywiście rekrutacje właśnie na to stanowisko.


Mniej znane kanały na YouTubie o programowaniu.

Opublikowano: May 31, 2017

Każdy z nas śledzi pewnie jakiś kanał bądź korzysta z niego w razie potrzeby nauki jakiejś technologii. W gąszczu tutoriali i vlogerów można natrafić na różnej jakości filmy nagrywane ziemniakiem, bądź przebrzmiałe “gwiazdy” polskiego programistycznego YouTuba, którzy nauczają rzeczy niezbyt aktualnych w dzisiejszym developerskim światku. Post nie służy reklamie żadnego konkretnego youtubera - pokaże po prostu trochę inne oblicze YouTube pod kątem IT, ludzi, którzy nie są bardzo popularni, a którzy są naprawdę godni uwagi.


Wtyczka konkursowa: dodatkowe funkcje

Opublikowano: May 31, 2017

We wtyczce na dzień dzisiejszy brakuje kilku najważniejszych funkcji związanych z konfiguracją zakładek i wyglądem. Trzy z nich przedstawię w tym wpisie.


Droga do pierwszej pracy: #5 - praktyki i finisz

Opublikowano: May 31, 2017

Przez kłopoty finansowe otarłem się o roznoszenie ulotek i prace na eventach w Krakowie. Z perspektywy czasu bardzo ciesze się, że jednak tak się nie stało i postanowiłem mimo przeciwności nadal dążyć do celu i po około 6 - 8 miesiącach nauki przeplatanej wszelakiej maści przerwami, zniechęceniami i nieudanymi próbami dostania się na jakikolwiek staż postanowiłem pójść na darmowe, dwumiesięczne praktyki do firmy w centrum Krakowa.


Wtyczka konkursowa: odseparowanie komponentu zakładek

Opublikowano: May 13, 2017

Od ostatniego posta minęło trochę dni, a wszystko przez brak czasu - praca i uczelnia. Maj pod tym względem jest ciężkim miesiącem, nie inaczej jest w tym roku. Z tego powodu post będzie bardzo krótki. Mimo to wolnym tempem staram się dodawać kolejne funkcje do konkursowej wtyczki.


Wtyczka konkursowa: komponenty do zapisu i edycji zakładek.

Opublikowano: May 04, 2017

Ostatnio zaimplementowałem funkcje tworzenia nowego folderu z zakładkami przy instalacji i zapisywania utworzonych zakładek do folderu wtyczki. Od tamtej pory poza funkcjonalnością wtyczki skupiłem się również na usprawnieniu procesu developmentu i buildu.


Ekosystem Vue

Opublikowano: April 24, 2017

Chyba wszystkie frameworki do JavaScriptu posiadają swój tzw. ekosystem, czyli zbiór mniejszych bibliotek lub narzędzi, które wprowadzają jakaś funkcjonalność znaną na przykład z innych frameworków lub ułatwiają proces developmentu czy buildu. Nie inaczej jest z VueJS.Droga do pierwszej pracy #4 - Nauka i projekty

Opublikowano: April 13, 2017

Jeśli ktoś nie jest na bieżąco z historią opisywaną w tej blogowej serii to ostatni post zakończyłem na tym, że pomimo prób złapania się na staż jako Java developer nie otrzymałem żadnej odpowiedzi a programistyczny kolega został stażystą jako frontendowiec w krakowskiej firmie, do której niedługo później również dołączyłem.Problem: Content Security Policy vs Vue.js

Opublikowano: April 04, 2017

Już wcześniej pisałem, że Vue.js wydaje się dla mnie idealną opcją jeżeli chodzi o JavaScriptowy lekki framework, dlatego też postanowiłem go użyć w moim konkursowym projekcie. Oczywiście development nigdy nie może być prosty i bezproblemowy a pierwszy większy problem pojawił się po podlinkowaniu Vue i skryptu wtyczki w indeksie. Po kolei.


Droga do pierwszej pracy #2: Studia

Opublikowano: March 26, 2017

W poprzednim wpisie z serii “Droga do pierwszej pracy” wspomniałem co nieco o studiach i sposobie w jaki uczeni są potencjalni przyszli specjaliści z dziedziny programowania. Z oczywistych względów nie mam pojęcia o tym jak przedmioty związane z programowaniem wykładane są na innych uczelniach w Polsce. Opiszę więc tylko mój przypadek i swój punkt widzenia na pierwszy i drugi semestr na studiach informatycznych. Skupie się na minusach - bo jest ich niepokojąco dużo w porównaniu z plusami.


Szkielet aplikacji konkursowej

Opublikowano: March 26, 2017

poprzednim poście opisałem z grubsza zasadę działania rozszerzenia w Chrome. Dwa posty do tyłu zaprezentowałem wstępny design od strony frontu. Teraz nadszedł czas na zebranie tego do kupy i stworzenie prototypu, który sprawdzi czy rozszerzenie będzie ładowane przez przeglądarkę i czy zastąpi domyślną stronę startową. Na dodatek kod boilerplate z minimalną wymaganą konfiguracją umieszczę w repozytorium na GitHubie. A nuż ktoś z tego skorzystsa.


Anatomia rozszerzenia Chrome

Opublikowano: March 16, 2017

W cyklu poświęconym konkursowej aplikacji czas na trochę, ale tylko trochę więcej technicznych spraw jakie należy mieć na uwadze podczas tworzenia własnego, autorskiego rozszerzenia.


Single File Components w VueJS na przykładzie listy zadań

Opublikowano: March 14, 2017

W tym poście chciałbym opisać proces przepisywania projektu treningowego w ramach nauki frameworku VueJS, który przypadł mi do gustu z wszystkich jakie dane było mi przetestować (Backbone, AngularJS, React i Ember) a także postaram się przybliżyć coś co nazwane zostało Single File Components. Ale po kolei.Aplikacja konkursowa: wstępny design

Opublikowano: March 09, 2017

Kolejny tydzień konkursu i kolejny post na temat konkursowej aplikacji, którą bliżej opisałem w poprzednim poście. W tym wpisie zaprezentuje wstępny mock design interfejsu wtyczki, który nie jest w żaden sposób rewolucyjny, ale myślę, że przelanie konceptu do Affinity Designera jest konieczne. Niestety nie jestem projektantem ani grafikiem, tak więc schemat graficzny jest daleki od ideału. Kolejnym problemem jest to, że nie mam jasno i konkretnie sprecyzowanych funkcji jakie rozszerzenie będzie oferować, poza ogólnym zamysłem.


Timber czyli Twig w Wordpressie

Opublikowano: March 03, 2017

Timber to rozszerzenie do Wordpressa, które mogę polecić wszem i wobec wszystkim developerom, którzy na codzień spotykają się z pisaniem szablonów pod WP, a także tym, którzy na samą myśl o pracy z WordPressowym kodem dostają skrętu żołądka. Wtyczka ta bowiem całkowicie zmienia proces kodowania i czyni go znacznie bardziej przyjemnym.


Aplikacja konkursowa - wtyczka do Google Chrome

Opublikowano: March 03, 2017

W pierwszy, powitalnym poście napisałem parę słów na temat projektu na konkurs Daj Się Poznać, którym jest wtyczka do przeglądarki Google Chrome. Rozszerzenie, którego nazwa na dzień dzisiejszy to Simple Speed Dial, będzie podmieniało domyślny widok po otwarciu nowej karty. Tak, wiem, takich rozszerzeń, które oferują sporo innych, przydatnych funkcji jest mnóstwo. Testowałem wiele z nich, jednak żadne nie przypadło mi do gustu w stu procentach, a jeżeli przeglądarka to prawdopodobnie najważniejsza aplikacja na komputerze każdego web developera musi być skonfigurowana idealnie pod moje potrzeby. Dlaczego Google Chrome?


Powitanie

Opublikowano: February 26, 2017

Nazywam się Arkadiusz, lat 24, pracuję jako front-end developer od początku 2016, obecnie w trybie zdalnym. Przez kawał swojego życia tworzyłem muzykę rockową i elektroniczną, a także prowadziłem bloga, na którym wrzucałem recenzje swoich ulubionych lub wartych polecenia płyt z przeróżnych gatunków muzycznych.